Stanislav Yanevski

In Akce by adminLeave a Comment

Věk: 33
Barva vlasů: hnědá
Barva vlasů: hnědá
Narozeniny: 16. 5.
Výška: 180 cm
Přezdívka: Stan

Stanislav Yanevski se připojil k mladým hereckým tvářím ve čtvrtém dílu  “Harry Potter a Ohnivý pohár” jako Viktor Krum, zástupce bulharské školy Kruvalu v Turnaji tří kouzelníků, který bojuje proti zástupcům Bradavic a Krásnohůlek. Tehdy dvacetiletý Stanislav byl pro roli Kruma objeven zcela náhodou, když byl v Anglii na výměnném studijním pobytu. Když v Británii studoval čtvrtým rokem, navštívila jeho školu castingová řežisérka Fiona Weir a čirou náhodou jej zaslechla, jak se s někým baví na chodbě.

Fiona jej poté požádala, zda by byl ochoten se zúčastnit konkurzu na roli Viktora Kruma. Stanislav se brzy dostal do čelních míst žebříčku nejvhodnějších adeptů. Školní rozvrh mu však znemožnil, aby se zúčastnil i druhého kola. Vyžádal si ale mimořádný konkurz a nakonec se probojoval do nejužšího výběru. Ačkoliv předtím nikdy nehrál, v jeho rodině se herecký talent projevoval a castingová režisérka rozpoznala jeho dobré předpoklady. Stanislav byl poté castingovou ředitelkou požádán, aby se ještě setkal s Mike Newellem, režisérem filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. Ten mu po setkání řekl, že roli Victora Kruma získal.

Stanislav v Harry Potterovi a nyní. Zdroj: Instagram @stan_yanevski

Stanislav má velký fanklub kvůli své roli Viktora Kruma zástupce Kruvalu v Turnaji tří kouzelníků v kouzelnickém světě Harryho Pottera. Také se objevil i v pokračovaní kultovního hororu Hostel 2, který se natáčel i v Praze. Ve filmu si režisír Eli Roth vzal na paškál Slovensko. Stanislav je v soukromí velmi plachý a odmítá, že my by ho sláva nějak změnila. Stýká se stále se stejnými přáteli, jezdí stále vlakem a je velmi blízký se svou rodinou. V jednom ze svých rozhovorů na sebe prozradil:

 “Nemyslím si, že je důležité vystavovat veřejně můj život. Všichni jsme lidé a máme právo na soukromí. Když o vás každý všechno ví, stanete se jakousi prázdnou skořápkou a já bych byl raději plnou skořápkou.”

Když se Stanislav nevěnuje herecké nebo producentské kariéře, věnuje se mnoha sportům tenisu, fotbalu, rugby, atletice a plavání. V posledních letech propadl hlavně zdravé výživě a posilování.

Viktor Krum

Chytač národního bulharského famfrpálového týmu, oslavovaný i za hranicemi své země. V roce 1994 na MS ve famfrpálu chytil zlatonku a tak získal pro svůj tým 150 bodů. Jenže Irsko mělo v tu chvíli 170 a vyhrálo. Viktor je osobnost spíše uzavřená do sebe. 

SPOILER ALERT
Pozor: Následující část může obsahovat vyzrazení děje!

Krum byl vybrán jako šampion Kruvalu, v turnaji Tří kouzelnických škol. Moc lidí jej rádo nemělo, protože věděli, že v Kruvalu se učí černá magie. Ale to nebyla žádná překážka, aby měl dav obdivovatelek, která ho v Bradavicích nepřestávají pronásledovat. Viktor však dával přednost spíše knihovně, kde poznal Hermionu Grangerovou, kterou nakonec pozval na vánoční ples. Když pak ve druhém úkolu v turnaji Hermionu zachránil, Rita Holoubková napsala o Hermioně článek, že má slabost pro slavné chlapce, jako je Krum a Potter. Během třetího a zároveň posledního úkolu, použil Krum kletbu Cruciatus na Cedrica Diggoryho (pod vlivem kletby Imperius od Bartyho Skrka Jr.). V turnaji skončil třetí, po Harrym a Cedricovi. 

Více informací naleznete na stránkách festivalu SlavCon.

Leave a Comment